Rzecznika Praw Dziecka uruchomił nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież mogą otrzymać wsparcie psychologiczne. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Telefon zaufania
Pasowanie na Ucznia
W piątek, 29 października 2021 roku, w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia, której celem było włączenie pierwszoklasistów rozpoczynających naukę do grona społeczności szkolnej.
Pierwszoklasiści musieli przejść próbę śpiewu piosenek oraz próbę recytacji wierszyków. Gromkie brawa publiczności były dowodem, iż dzieci przygotowały się na przysłowiową piątkę. Po programie artystycznym pierwszoklasiści złożyli przysięgę, w której ślubowali, że będą dobrymi Polakami, będą godnie reprezentować swoją szkołę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po tych słowach pani dyrektor dokonała symbolicznym ołówkiem aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Stuchowie.
Następnie nowo zaprzysiężeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki od sekretarza gminy Pana Waldemara Dubrawskiego.
4
Dziady w klasie 7
Klasa 7 rozpoczęła swoją przygodę z lekturami od mrocznej scenerii, która przenosiła ich w świat „Dziadów II”. Przy niepokojącej muzyce, świecach, zniczach i zastawionym stole uczniowie w ciągu 45 min. z podziałem na role, przeczytali całą część II Dziadów, kosztując przy tym ziarenek gorczycy. To były emocjonujące 45 minut i udało się poczuć klimat obrzędu pogańskiego Dziady.
Realizacja projektu "Moja okolica. Moja mała ojczyzna"
Wraz z ostatnim październikowym dniem do Szkoły Podstawowej w Stuchowie przybyła góra kartek pocztowych ze szkół znajdujących się w najbardziej odległych zakątkach naszego kraju. Uczniowie klasy 4. i 5. wzięli udział w wymianie pocztówek pt."Moja okolica. Moja mała ojczyzna" z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Celem innowacji jest promocja regionu- małej ojczyzny, propagowanie pisania kartek pocztowych, uwrażliwienie na estetykę i poprawność ortograficzną zapisanego tekstu, a także trening poprawnego adresowania. Uczniowie pozdrawiając kolegów i koleżanki zapraszali ich do odpoczynku w Stuchowie opisując w kilku słowach atrakcje naszego regionu. Choć na kartkach miejsca mało, nie zabrakło opisu wizytówki naszej miejscowości- pałacu, w którym mieści się szkoła.
Kartki, które do nas dotarły zostały pieczołowicie posegregowane i dopasowane do regionów, z których pochodziły.
Dziękujemy za liczne pozdrowienia. Już dziś zgłaszamy się do następnego projektu.
Święto Dyni u najmłodszych...
Zdrowo i wesoło w przedszkolu.
Psia Lekcja w klasie I
Zgodnie z założeniami programu Psia Lekcja, uczniowie klasy I wzięli udział w dwóch pierwszych modułach:
1. Mój przyjaciel pies. Lekcja o opiece nad psem, jego potrzebach, zdolnościach i talentach.
2. Przybij łapę. Lekcja o komunikacji psów, różnych, ważnych sygnałach wysyłanych przez psy do ludzi czy innych zwierząt..
5
Świeć odblaskiem, bądź widoczny na drodze...
Z niespodzianką nasi goście mł. asp. Dariusz Surowiecki oraz sierż. Natalia Rapa udali się również do najmłodszej społeczności naszej szkoły: do przedszkola. Każdy przedszkolak otrzymał kamizelkę odblaskową i dowiedział się dlaczego powinien ją nosić.
Bądźcie bezpieczni;)
Hejt w szkole....
Tak wiele mówi się ostatnio w mediach o tzw. hejcie, czyli agresji i przemocy, słyszymy informacje o kolejnych ofiarach, które umęczone, udręczone, porywają się na własne życie, albo... same stają się agresywne. I Właśnie w tej sprawie odwiedzili nas policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Kamieniu Pomorskim mł. asp. Dariusz Surowiecki oraz sierż. Natalia Rapa. Dla klasy 6 zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące Hejtu.
Policja w naszej szkole?????
W dniu 22.10.2021r do naszej szkoły zawitali Policjanci z Kamienia Pomorskiego mł. asp. Dariusz Surowiecki oraz sierż. Natalia Rapa. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo na drodze dzieci w klasach 1-3. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy odpowiednio zachować się na drodze, zarówno w roli pieszego, pasażera jak i rowerzysty, w mniejszych miejscowościach, czy na wiejskich drogach, kiedy nie ma ścieżek rowerowych, chodników i świateł. Pani policjantka uświadomiła dzieciom, co grozi za niewłaściwe zachowanie się na drodze i jak powinni być ubrani przemieszczając się późną porą, na rowerze, czy na rolkach. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchali ciekawych informacji, chętnie odpowiadali na pytania, jak również opowiadali historyjki z własnego doświadczenia.
Dziękujemy za lekcję bezpieczeństwa nasi mali uczniowie na długo zapamiętają wszystkie zasady.
Pani Jesień w świetlicy szkolnej...
W świetlicy szkolnej został zorganizowany konkurs plastyczny przez p. Kingę Machowską oraz p. Joannę Wicińską pt. Wiataj Pani Jesień. Konkurs miał na celu rozbudzanie wyobraźni i kreatywności dziecięcej. W komisji zasiadła Wanessa Rutka, która wybrała najciekawszą pracę. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały wyróżnienia. Pierwsze miejce zajęła Martyna K. z klasy I. Wyróżnienia otrzymały: Lena S. z klasy III, Lena C. z klasy III, Hanna C. z klasy II, Hanna P. z klasy I.
2
Klasy 1-3 na przedstawieniu teatralnym...
W dniu 13 października uczniowie klasy I, II i III pod opieką p. Kingi Machowskiej oraz p. Andżeliki Stec pojechali na spektakl teatralny pt. Jaś i Małgosia wystawiony przez aktorów z Wrocławia w Domu Kultury w Gryficach. Sztuka przygotowana była bardzo profesjonalnie i zawierał elemanty musicalowe, które wzbudzały zainteresowanie młodych widzów. Spektakl otrzymał owacje na stojąco.
2
Klasy 4-8 na przedstawieniu teatralnym....
Recenzje z przedstawienia napisały uczennice klasy 6, za co ogromnie DZIĘKUJĘ i gatuluję talentu;
W dniu 13.10.21r. klasy 4-8 pojechały na wycieczkę do teatru na spektakl pod tytułem „Mały Książę”. Uważam, że sztuka była przygotowana bardzo profesjonalnie. Sceneria i kostiumy wyglądały pięknie. Aktorzy wykazali się niesamowitą mową ciała. Dialogi były konkretne i zawierały wszystkie najważniejsze informacje zarazem nie zanudzając widza niepotrzebnym gadaniem. Nie mogę odnieść się do książki, ponieważ jej nie czytałam, ale myślę, że wszystkie najważniejsze wydarzenia i motywy były zawarte w sztuce. Spektakl zawierał również elementy komediowe, które wprawiały widownie w tym mnie w śmiech. Pomijając fakt, że na końcu był moment, w którym zaczynałam odczuwać wrażenie jakby spektakl był przedłużany na siłę to całościowo bardzo mi się podobał. Jeśli miałabym szansę chętnie obejrzałabym go jeszcze raz. Dziękuje nauczycielom za zorganizowanie dla nas tej wycieczki.- Lena P.
Nasza szkoła zorganizowała wyjazd to teatru w Gryficach na spektakl pod tytułem „Mały Książę”w dniu 13.10.2021r.Wycieczka była dla klas 4-8. Moim zdaniem spektakl był ciekawy i dobrze zagrany.Aktorzy bardzo wczuli się w swoją rolę i bez problemu można było domyśleć się co chcą nam przekazać. „Mały Książę” pokazał mi czym jest prawdziwa przyjaźń i jak trudno jest żyć w samotności.Najbardziej wzruszającą scena była rozmowa z lisem to właśnie ona pokazała jak wygląda prawdziwa przyjaźń.Chciałabym bardzo podziękować naszej szkole za organizowanie takich wycieczek, oby więcej Jeszcze raz dziękuje! - Karolina Sob.
WSPARCIE DLA RODZIN BYŁYCH PRACOWNIKÓW PGR-ÓW
„Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić”
W związku z przypadającą w 2021 roku 100. rocznicą urodzin najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie oraz przyjętą uchwałą Sejmu, ustanawiającą rok 2021 – Rokiem Stanisława Lema, zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, organizowanym przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, pt. „Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić” – konkurs na inscenizację teatralną dotyczącą życia i twórczości Stanisława Lema.
Odbiorca i cel przedsięwzięcia
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także do uczestników zajęć w Domach Kultury z terenu województwa zachodniopomorskiego. Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie uczniom i umożliwienie im lepszego zrozumienia twórczości polskiego pisarza.
Uchwała Sejmu RP
W uchwale Sejmu RP z dnia 27 listopada 2020 r. podkreślono, że Stanisław Lem „(…) w swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu”.
Zadanie uczestników
Zadaniem uczestników jest przygotowanie inscenizacji teatralnej dotyczącej życia i twórczości pisarza. Uczestnicy mogą korzystać z gotowych utworów autora lub napisać własny scenariusz oparty na tekstach Stanisława Lema, jego biografii lub obu. Forma przedstawienia inscenizacji jest dowolna.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przesłanie do 12 listopada br. na adres kuratorium inscenizacji zarejestrowanej na nośnikach CD lub DVD lub na pamięci USB. Inscenizacja nie może przekroczyć 20 minut.
--
Kuratorium Oświaty w Szczecinieul. Wały Chrobrego 470-502 Szczecin
Informacja na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Szczeciniehttp://www.kuratorium.szczecin.pl/kuratorium/ochrona-danych-osobowych/rodo
LEM_konkurs_regulamin.docZalacznik_nr_1_Karta_zgloszenia.doc
Dyktanda na Święto Edukacji Narodowej
Szanowni Państwo,
Portal edukacyjny www.dyktanda.pl serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w specjalnym dyktandzie z okazji Święta Edukacji Narodowej!
Na wszystkich uczestników czekają nagrody, a dla Nauczyciela, który uzyska najlepszy wynik serwis www.dyktanda.pl przygotował nagrodę główną - do wyboru tablet (Samsung 10 cali) lub projektor (Overmax Multipic 5.1)
Dyktando rozgrywane będzie w dwóch kategoriach:
dla Uczniów o godzinie 19:00 (14.10.2021 r.)
dla Nauczycieli o godzinie 20:00 (14.10.2021 r.)Udział w dyktandzie jest bezpłatny! Liczy się poprawność udzielanych odpowiedzi oraz tempo rozwiązywania (im szybciej, tym lepiej).
Aby dołączyć do Dyktanda na Święto Edukacji Narodowej wystarczy zalogować lub założyć konto użytkownika w serwisie Dyktanda.pl, a następnie kliknąć przycisk “Zapisz się do konkursu” znajdujący się na poniższej stronie:
https://dyktanda.pl/konkursy/dyktando-na-dzien-edukacji-narodowejDyktanda konkursowe udostępnione zostanie do rozwiązywania o wskazanych godzinach (tj. o 19:00 dla uczniów i o 20:00 dla nauczycieli).
Dzień pieczonego ziemniaka
W imieniu uczniów, kadry pracowniczej oraz Pani Dyrektor bardzo dziękujemy Radzie Rodziców naszej szkoły za tak spaniałe zorganizowanie dla nas wszystkich "Dnia pieczonego ziemniaka". Na naszym "festynie" można było zjeść smaczne ciasto upieczone przez zdolne mamy, wziąć udział w loterii fantowej; każdy los wygrywał oraz zjeść pieczonego ziemniaka przygotowanego przez pracowitego tatusia, dlaczego pracowitego? Naprawdę musiał się szybko uwijać z tym pieczeniem bo chętnych było bardzo wielu. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY!!!
1
Mistrz Tabliczki Mnożenia...
Październik miesiącem tabliczki mnożenia, w związku z tym postanowiliśmu urządzić konkurs na Mistrza Tabliczki Mnożenia. Konkurs odbył się w dwuch turach I dla klas IV-V i II dla klas VI-VIII. Zasady były proste; za pośrednictwem programu Matzoo uczniowie w ciągu trzech minut musieli odpowiedzieć poprawnie na jak największą ilość zadań z tabliczki mnożenia. I tak w klasach IV-V bezkonkurencyjnym wręcz mistrzem okazał się uczeń piątej klasy Dominik. A wklasach starszych musiało dojść do dogrywki pomiędzy uczniem klasy VII Jakubem i uczniem kasy VI Bartkiem; zwycięzcą został Bartek GRATULUJEMY !!!
Woliński Park Narodowy
Pierwszego października uczniowie klas 4-8 wybrały się na wycieczkę turystyczno- integracyjną do Wolińskiego Parku Narodowego.
Na początku zwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego; Ekspozycje Muzeum Przyrodniczego obrazują różnorodność przyrody Wolińskiego Parku Narodowego. Można tu z bliska obejrzeć charakterystyczne dla tego obszaru ekosystemy wraz ze specyficznymi dla nich przedstawicielami fauny. Na szczególna uwagę zasługują wystawy przedstawiające środowisko nieleśne i wodne. Jest to o tyle ważne, że ekosystemy te obecnie w parku zajmują ok. 60 % powierzchni. Polujący bielik niosący upolowaną ofiarę, atakujące bataliony czy też odpoczywające na brzegu morza foki to niektóre ich elementy. Ekosystemy leśne reprezentowane są przez gatunki specyficzne dla całej wyspy Wolin jak: jeleń, sarna, dzik czy lis. Można też z bliska ocenić wielkość największego ssaka Europy żubra. Na uwagę zasługuje również wystawa geologiczna i etnograficzna. Drugim etapem naszej turystycznej wędrówki była Zagroda żubrów, do której wejścia strzeże ozdobna brama. W tak przygotowanym terenie mieszkają żubry z Borek i Białowieży: krowę "Pominę", byka "Podskakiewicza" oraz dwie jałówki "Pompeę" i "Podwyżkę". Obecnie większość żubrów żyjąca na terenie zagrody tu właśnie się urodziła. Widzieliśmy orła Bielika i panią orlicę, dzika o imieniu Dosia, jelenie, sarny i małe sarenki. Widoki przepiękne. Z pewnością wielu z nas jeszcze tu wróci.
13
Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej
Gdy ktoś się zrani lub skaleczy sięga do apteczki pierwszej pomocy medycznej, by szybko opatrywać rany, zaklejać plastrem zadrapania lub podać leki uśmierzające ból. A co się dzieje, jeśli mamy do czynienia ze zranieniem emocjonalnym?
Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale by również odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną.
Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.
Program składa się z 10 części tematycznych, które koncentrują się na kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań, poprzez rozwijanie odporności psychicznej oraz optymistycznego podejścia do życia.
Klasa 1 wykonała już swoje pudełka pod okiem pani pedagog. Efekty możecie zobaczyć na zdjęciach.