08 czerwca 2020r klasa IV na lekcji języka polskiego miała okazję gościć Panią Małgorzatę Solarską ze Szkoły Podstawowej w Częstochowie. Jest to wynik uczestnictwa w ogólnopolskim projekcie "Zaproś mnie na swoją lekcję", dzięki któremu nauczyciele współprowadzą lekcję z zaproszonymi gośćmi z różnych stron kraju. Tematem zajęć były legendy częstochowskie. Uczniowie mieli możliwość pracy w różnych aplikacjach, poznali treść legendy Obrazu Jasnogórskiego, wykonali ćwiczenie pod okiem zaproszonego gościa i Pani Eli. Dziękuję za udział.
"Zaproś mnie na swoją lekcję"
"Szkolny konkurs w biegach przełajowych"
Rozstrzygnięto konkurs lekkoatletyczny „Dasz radę”, którego celem było promowanie aktywności fizycznej wśród młodzieży naszej szkoły. Zadaniem uczestników było pokonanie dystansu 1000 metrów w jak najkrótszym czasie. Udało się to zrealizować: Weronice i Oliwii z klasy VIII oraz Kindze z klasy VI. Gratulujemy!
"Szkolny konkurs ortograficzny"
05 czerwca 2020 r. o godzinie 11. odbył się pierwszy ortograficzny konkurs online. Uczestnicy z klas IV-VI za pomocą strony Testportal.pl rozwiązywali zadania ortograficzne aby zdobyć tytuł Mistrza. Ortografia nie ma tajemnic przed Leną z kl. IV, Wiktorem z kl. V oraz Wiktorią także z kl. V. Gratulujemy!
"Bukiet dla Mamy"
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt."Bukiet dla Mamy". Wyróznione prace w kategorii klas I - III wykonali: Oliwia Jambor, Małgorzata Machowska, Amelia Knebel.
W kategorii klas IV - VIII: Wiktoria Gnych oraz Wiktor Szmalec. Gratulujemy!
Konsultacje z uczniami
Od 25 maja bieżącego roku uczniowie klasy VIII będą mogli uczestniczyć w konsultacjach indywidualnych lub w małych grupach.
Od 1 czerwca bieżącego roku uczniowie pozostałych klas będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów.
Konsultacje mają charakter dobrowolny. Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie się pod nr telefonu 913832716 lub za pomocą e-dziennika.
"Zmiana przepisów dotyczących nauczania na odległość"
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej zmieniono przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19. Określone zostały zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzone możliwości oceniania i klasyfikowania uczniów. Przepisy te obowiązują od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. W związku z powyższym w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Stuchowie w podanym terminie, realizowane będzie nauczanie na odległość zgodnie z rozporządzeniem MEN. Nauczanie jest obowiązkowe. Prosimy o śledzenia e-dziennika.
"Bezpieczeństwo i higiena umysłowa dla uczniów w nauczaniu zdalnym"
Zawieszenie zajęć w szkołach to spore wyzwanie dla Was, jak i dla nas - Nauczycieli, Rodziców. Czas w domu, nie jest czasem wolnym. W dalszym ciągu obowiązują Was lekcje. Nauczanie na odległość tzw. E-learning - to nauczanie z wykorzystaniem sieci komputerowych i Internetu, oznacza wspomaganie procesu nauki za pomocą komputerów osobistych, smartfonów, tabletów (m-learning) i Internetu. Uzupełnia również tradycyjny proces nauczania. Co często w szkole wykorzystują Wasi Nauczyciele.O czym należy pamiętać przy takiej formie pomocy:
1. Regularnie sprawdzaj informacje na Librusie.
2. Kontaktuj się z nauczycielami poprzez dziennik elektroniczny bądź telefonicznie.
3. Na bieżąco odrabiaj zadania.
4. Dbaj o przerwy. W szkole po każdej 45-minutowej lekcji jest czas na odpoczynek. Pracując przy komputerze te przerwy muszą być częstsze. Męczy się ciało, umysł, ale także wzrok - przerwy to nie czas na siedzenie przed telewizorem. Proponuję domową gimnastykę, chwilę z zamkniętymi oczami, popatrzcie przez okno na coś zielonego.
5. Jeśli masz jakieś uwagi - mów o tym. Nauczyciele są do Waszej dyspozycji. Pisz do pedagoga, jeśli z czymś sobie nie radzisz, chcesz o czymś pogadać, coś Cię martwi, niepokoi. Możemy porozmawiać za pomocą Skypea lub WhatsAppa.
6. Ustal z nauczycielem, jeśli sam tego nie określił, w jaki sposób możesz przesyłać mu prace do sprawdzenia.
7. Wietrz regularnie pomieszczenia w domu - jest coraz cieplej.
8 .Korzystaj z linków do stron, które dostajesz od nauczycieli - platformy te są sprawdzone przez nich pod kątem merytorycznym.
9. Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w Sieci.Chroń swoją prywatność! Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy. Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas. Mów, jeśli coś jest nie tak! W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111. Nie ufaj osobom poznanym w sieci! Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców. Szanuj innych w sieci! Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję. Korzystaj z umiarem z Internetu! Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi. W wolnej chwili polecam https://liblink.pl/GDAYX8VFco
Pasma edukacyjne TVP, TVP ABC i TVP Kultura – propozycje dla uczniów i nauczycieli
Od poniedziałku, 16 marca br. TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura rozpoczynają emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oferta zawiera nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej. Zachęcamy do uwzględnienia materiałów prezentowanych na kanałach Telewizji Polskiej do zdalnej pracy z uczniami w czasie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.
"Rekrutacja 2020" - zmiany w sposobie składania dokumentów.
W celu ograniczenia niebezpieczeństwa rozprzestrzeniania się epidemii prosimy o składanie dokumentów związanych z rekrutacją na rok szkolny 2020/ 2021 drogą elektroniczną (spstuchowomar@wp.pl) w postaci skanów lub fotografii dokumentów. Uzupełnienie dokumentacji w postaci papierowej będzie możliwe po ustaniu zagrożenia. W ostateczności zgodnie z art. 154 ust. 6 ustawy Prawo oświatowe, dyrektor przedszkola lub szkoły może ustalić nowe terminy postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów. Informacja o ewentualnych zmianach zostanie zamieszczona na stronie internetowej. Przypominamy, że potrzebne dokumenty dostępne są w zakładce „Uczniowie i rodzice/ Rekrutacja 2020”.
WAŻNE!
W związku z zaistniałą sytuacją nauczyciele prowadzą zdalne lekcje. Prosimy rodziców i uczniów o codzienne logowanie się do E-DZIENNIKA LIBRUS!
UWAGA!
Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego wstęp do szkoły mają jedynie pracownicy szkoły! Zalecany sposób kontaktu to: telefon, e-mail, Librus.
ZAJĘCIA ZAWIESZONE!
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 marca do 25 marca zajęcia w szkołach i przedszkolach są ZAWIESZONE!
"Najlepsi uczniowie w lutym"
Uczniowie z wysokimi wynikami w nauce w lutym:
klasa I – Błażej Wiśniewski, Oliwia Jambor, Anna Dublas, Lena Cichorek.
Klasa II – Małgorzata Machowska, Martyna Mąkowska, Zuzanna Haba.
Klasa III – Marcin Proch.
Klasa IV – Lena Pasierbek, Julia Sobczyk, Karolina Sobczyk, Bartosz Wiśniewski, Karolina Sawala.
Klasa V – Zuzanna Pomarańska, Wiktoria Bott.
Klasa VI – Oliwia Sawala, Patrycja Sobczyk.
Klasa VII – Kalina Napierała, Zuzanna Gołębiewska.
Klasa VIII – Oliwia Lanczak, Aleksandra Przygoda.
Największy postęp w nauce w minionym miesiącu poczynili:
klasa I – Lena Sot.
Klasa II – Filip Wiciński.
Klasa III – Amelia Radziejewska, Dominik Wdowiński, Jakub Gryta, Laura Stangrycka, Kuba Bekeszczuk, Lena Szewczyk.
Klasa IV – Adrian Kwiatkowski, Tomasz Bott.
Klasa V – Natasza Ciślak, Jakub Socman, Oliwier Stangrycki.
Klasa VI – Laura Sojka, Oskar Socman.
Klasa VII – Bartosz Jambor.
Klasa VIII – Dominik Kotłów, Oliwia Bednarz, Jowita Rutka, Weronika Demkowska.
W edukacji wczesnoszkolnej najlepiej w lutym radzili sobie trzecioklasiści, natomiast wśród klas IV – VIII miano „superklasy” zyskali uczniowie klasy siódmej. Gratulujemy!
"Porozmawiajmy o zdrowiu"
W czwartek 5 marca w ramach programu „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach” uczniowie naszej szkoły spotkali się z przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kamieniu Pomorskim. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jaki wpływ na ich zdrowie mają środki psychoaktywne.
"Młodzież zapobiega pożarom"
5 marca 2020 r. w hali sportowej w Świerznie odbyły się eliminacje gminne XLIII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom“, który ma na celu propagowanie wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz szeroko pojmowanego ratownictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
W eliminacjach gminnych wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gostyniu, Szkoły Podstawowej w Stuchowie oraz Szkoły Podstawowej w Świerznie.
Uczestnicy rozwiązywali test składający się z 30 pytań. Po ocenie testu klasyfikacja w poszczególnych grupach wiekowych przedstawia się następująco:
Grupa I (kl. I-VI SP):
1. Mateusz Bemsz – Szkoła Podstawowa w Świerznie
2. Karolina Sobczyk – Szkoła Podstawowa w Stuchowie
3. Gracjan Rutka – Szkoła Podstawowa w Stuchowie
Grupa II (kl. VII-VIII SP):
1. Anastazja Gajlun – Szkoła Podstawowa w Świerznie
2. Zuzanna Boba – Szkoła Podstawowa w Świerznie
3. Michał Czusz – Szkoła Podstawowa w Gostyniu
Laureaci eliminacji gminnych OTWP są jednocześnie reprezentantami Gminy Świerzno w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w dniu 27 marca 2020 roku w Kamieniu Pomorskim.
"Rekrutacja 2020"
Od 1 do 31 marca 2020 roku trwają zapisy do punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego oraz do klasy I. Karty zapisu oraz wnioski można pobrać w sekretariacie. Dokumenty dostępne są także w zakładce „Uczniowie i rodzice”, „Rekrutacja 2020”.
"Dzień Bezpiecznego Internetu"
Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej organizowany jest Dzień Bezpiecznego Internetu, który ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W piątek 28 lutego w ramach DBI przedstawiciele klas IV - VI przygotowali krótkie przedstawienie ukazujące skutki niekontrolowanego i bezmyślnego korzystania z internetu. Następnie uczniowie z klas IV – VIII wyruszyli w teren w celu odnalezienia ukrytych pytań dotyczących internetu oraz udzielenia na nie odpowiedzi. Z tym zadaniem najlepiej poradziły sobie klasy czwarta i piąta. Gratulujemy!
"Góra Grosza 2020"
Celem corocznej ogólnokrajowej akcji „Góra Grosza” jest pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej. W tym roku wzorem lat poprzednich, wielu uczniów zaangażowało się w zbiórkę drobnych monet i wspólnie usypało prawdziwą „górę grosza”: ponad 22 kg, ponad 10 000 monet, co po przeliczeniu wyniosło 224,38 zł. Monety zostały posegregowane, przeliczone, spakowane i wysłane do Warszawy na adres Towarzystwa Nasz Dom.
"Choinka szkolna"
W piątek, 7 lutego uczniowie uczestniczyli w „Balu karnawałowym” organizowanym każdego roku w ostatnim dniu nauki przed przerwą zimową. Tradycją stało się, że prócz tańców i zabaw szkołę odwiedził Mikołaj z workiem prezentów.
"Dzień Babci i Dziadka"
W czwartek 30 stycznia 2020 roku miała miejsce uroczystość z okazji ,,Dnia Babci i Dziadka”, na którą program artystyczny przygotowały dzieci z przedszkola. Zgromadzeni w sali gimnastycznej goście mogli usłyszeć wiersze, piosenki oraz obejrzeć tańce w wykonaniu najmłodszych. Całość zakończyła się złożeniem życzeń przybyłym Babciom i Dziadkom oraz słodkim poczęstunkiem.